Rada Miejska w Myślenicach z inicjatywy burmistrza Jarosława Szlachetki przyjęła uchwałę mającą na celu zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery wprowadzając kolejną edycję „Myślenickiego Programu Wymiany Pieców”.
Oznacza to, że mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych nieekologicznych kotłów, pieców kaflowych na ogrzewanie proekologiczne wykorzystujące paliwo gazowe, spalające biomasę (pellet, zgazowujące drewno) lub pompę ciepła.
Ochrona powietrza i zdrowia mieszkańców to jeden z naszych priorytetów. Kolejna, już piąta edycja Myślenickiego Programu Wymiany Pieców, to kontynuacja działań na rzecz poprawy jakości powietrza w naszej gminie, które podejmujemy już od 2019. Dzięki dofinansowaniom zachęcamy mieszkańców do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła na nowoczesne, bardziej przyjazne środowisku systemy ogrzewania. Liczę na duże zainteresowanie programem, który realnie wpływa na komfort życia i zdrowie naszej lokalnej społeczności - mówi burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.
O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych / lokali mieszkalnych (kamienice, bloki) umiejscowionych na terenie gminy Myślenice.
Wartość dofinansowania do 80% kosztów kwalifikowanych, określonych na podstawie przedłożonych faktur VAT bądź rachunków, jednak nie więcej niż:
10 000 zł brutto - nowe ekologiczne źródło ciepła
12 000 brutto - nowe ekologiczne źródło ciepła i instalacja C.O. i C.W.U w przypadku budynków, które nie posiadają instalacji centralnego ogrzewania
Wnioskodawca zobowiązany jest rozliczyć się z inwestycji maksymalnie do końca listopada 2025 r. Dla inwestycji wykonanych przed dniem podpisania z Gminą umowy dotacja nie może zostać udzielona.
Należy pamiętać, iż do końca kwietnia 2024 roku należało wymienić kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniały żadnych norm emisyjnych. Natomiast do końca 2026 roku trzeba wymienić kotły, które spełniają podstawowe wymagania emisyjne czyli posiadają klasę 3 lub 4.
Dotację w ramach „Myślenickiego Programu Wymiany Pieców” (po spełnieniu warunków wymaganych programem „Czyste Powietrze”) można łączyć z programem ,,Czyste Powietrze oraz ,,Ulgą termomodernizacyjną” (dotyczy tylko budynków jednorodzinnych). Łączna wartość dofinansowania w ramach łączonych programów nie może przekroczyć 100% inwestycji.
W sumie podczas czterech edycji Myślenickiego Programy Wymiany Pieców wymieniono 590 pieców na łączna kwotę 3 880 576,61 zł. W sumie zamontowano 442 kotły na gaz, 96 kotłów na biomasę i 52 pompy ciepła.
Więcej informacji na stronie www.myslenice.pl lub bezpośrednio u ekodoradców w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice
źródło: UMiG Myślenice
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz