W środę 30 kwietnia mieszkańcy Myślenic oddali hołd ofiarom niemieckiej akcji represyjnej przeprowadzonej dokładnie 81 lat temu. Wydarzenia z tamtego tragicznego dnia przeszły do historii jako II Czarna Niedziela, symbol bestialstwa okupanta wobec Myśleniczan.
30 kwietnia 1944 roku gestapowcy, wspierani przez kolaborujących własowców, przeprowadzili brutalną akcję wymierzoną w struktury Armii Krajowej w Myślenicach oraz okolicznych miejscowościach, takich jak Jasienica, Sułkowice, Polanka, Zawada, Lubień i Kraków. Celem była likwidacja ogniw przygotowujących się do realizacji akcji „Burza”. Pomimo wysiłków kontrwywiadu AK, działającego w ramach operacji „Ubezpieczalnia”, Niemcom udało się aresztować około 50 żołnierzy i współpracowników podziemia, a wśród nich całe rodziny zaangażowane w walkę o niepodległość.
Po 81 latach, pamięć o tych wydarzeniach wciąż pozostaje żywa. W imieniu mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice, wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową złożył zastępca Burmistrza Robert Bylica. Gest ten miał nie tylko wymiar symboliczny, ale i głęboko historyczny, gdyż jest to wyrazem szacunku wobec ludzi, którzy za wolną Polskę zapłacili najwyższą cenę.
„Upamiętnianie takich rocznic nie jest jedynie formą hołdu – to obowiązek wobec historii, który uczy nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a każde jej pokolenie musi o nią dbać i pamiętać o tych, którzy w jej imię poświęcili swoje życie” – zaznaczył w trakcie wydarzenia zastępca Burmistrza Robert Bylica.
Aresztowania zaczęły się 30 kwietnia 1944 r. wieczorem. W wyniku przeprowadzonej akcji aresztowano około 50 żołnierzy Ubezpieczalni. W Myślenicach aresztowani zostali: Jakub Chorabik, Leon Daroszewski i jego żona, Adam Grodzicki, Ludwik Grodzicki, Jan Hołuj, Zbigniew Hołuj, Emilia Hołuj, Alfred Jerzykiewicz, Dominik Jura, Stefan Klimas, Adam Kolawa, Tadeusz Kolawa, Zbigniew Kołodziejczyk, Jan Kraus, Tadeusz Krygier, Marian Łętocha, Jan Miętus, Jan Mucha, Władysław Nowacki, Józef Piasecki, Józef Suder, Franciszek Syrek, Jan Talaga, Mieczysław Wojnarowski, Czesław Wygona, Julian Wygona, Stanisław Wygona, Alojza Wygona.
W tym samym dniu delegacja rodzin pomordowanych i aresztowanych udała się do Krakowa, gdzie również uczczono pamięć uczestników tragicznych wydarzeń z 1944 roku. W uroczystościach udział wzięli także Poseł na Sejm Władysław Kurowski oraz dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach Łukasz Malinowski.
źródło i zdjęcia: UMiG Myślenice
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz